Sklepy internetowe rozwijają się coraz bardziej dynamicznie i znacząco wpływają nie tylko na przyzwyczajenie klientów, ale także na rynek usług kurierskich. Ważne są bowiem nie tylko atrakcyjne ceny, profesjonalna obsługa czy intuicyjna strona. Odbiorcy uważnie analizują bowiem koszty dostawy i czas oczekiwania na przesyłkę. Broker kurierski staje się więc sposobem na to, by wybrać najlepszą w danym momencie opcję. Towary mają szybko docierać do odbiorców, a cena usługi musi być konkurencyjna.
Klienci cenią zakupy przez internet, bo są szybkie, tanie i wygodne oraz dają dostęp do nieograniczonej ilości produktów. Poza tym – co widać w czasie pandemii, nie wymagają wyjścia z domu, a przesyłka zostanie dostarczona przez kuriera do domu lub do paczkomatu czy też punktu odbioru. I właśnie te dwie ostatnie opcje cieszą się wśród internautów największym powodzeniem. Są wygodne, a także najtańsze, a to ważne argumenty przy zakupach w sieci. Poza tym sklepy internetowe umożliwiły darmowy zwrot zakupów kurierem w systemie door-to-door lub w paczkomacie, co jest kolejnym argumentem, by na zakupy wybrać się przed komputer.
1. Kim jest broker kurierski?
Broker kurierski to pewnego rodzaju pośrednik, który współpracuje z wieloma firmami przewozowymi. Dzięki temu nie tylko zbiera oferty różnych przewoźników, ale może również negocjować jak najkorzystniejsze warunki. Kurierski broker pośredniczy między nadawcami, a firmami transportowymi i choć sam nie realizuje usługi, to znacząco wpływa na jakość jej wykonania, cenę i czas transportu. Ułatwia także znalezienie najbardziej korzystnej w danym momencie opcji.
2. Czym się różni Broker Kurierski od firmy kurierskiej?
Firma kurierska zatrudnia kierowców, którzy mają za zadanie dostarczać różnego rodzaju przesyłki – dokumenty, paczki, towary na paletach, prosto do odbiorcy – najczęściej do domu lub biura. Natomiast broker kuriera będzie współpracować z wieloma firmami kurierskimi. Tym samym umożliwia dostarczenie paczek do punktów odbioru, paczkomatów InPost, placówek Poczty Polskiej, kiosków RUCH-u, stacji benzynowych Orlen i Lotos, sklepów sieci Żabka oraz saloników Kolportera. Ale brokerzy kurierscy nie zatrudniają kurierów i nie mają kontaktu z paczkami. Nie świadczą więc usług kurierskich, a tylko pośrednictwo w przekazaniu danych do zlecenia nadania paczki lub palety.
3. Dlaczego broker kurierski sprzedaje taniej niż firma kurierska?
Swoją pozycję broker kuriera zawdzięcza temu, że podpisuje umowy z wieloma przewoźnikami i z zasady będzie realizować zdecydowanie więcej zleceń, niż firma miałaby w bezpośrednim kontakcie z nadawcą. I dlatego jest w stanie wynegocjować bardzo korzystne stawki dla swoich klientów. Poza niższymi cenami broker kurierski daje również dostęp do innych korzystnych rozwiązań.
4. Jak zostać Brokerem Kurierskim – jak zacząć?
Rynek kurierski rozwija się bardzo dynamicznie, więc dla wielu osób jest dobrym pomysłem na biznes. By zacząć zarabiać jako broker warto współpracować ze specjalistami w zakresie wdrażania serwisów brokerów kurierskich. Dzięki temu można bazować na doświadczeniu innych, a także być na bieżąco ze zmianami technologicznymi oraz rewolucją w branży. Jeśli chcesz zostać brokerem kurierskim sprawdź naszą ofertę na: program dla brokera kurierskiego.
5. Na czym zarabia Broker Kurierski?
Platforma kurierska zarabia na prowizji jak każdy pośrednik. Warto przy tym zauważyć, że, zapewniając firmie kurierskiej wiele zleceń, agregator otrzymuje atrakcyjniejsze warunki finansowe niż e-sklep. I dlatego klient za przesyłkę płaci mniej niż wówczas, gdy sam podpisałby umowę z tym samym przewoźnikiem. Jest to jeden z nielicznych przykładów na to, że korzystając z usług pośrednika można płacić mniej, a przy tym on jeszcze na tym zarobi.
6. Jakiego oprogramowania użyć w serwisie Brokera Kurierskiego?
Oprogramowanie dla brokera kurierskiego można napisać od zera lub skorzystać z gotowych rozwiązań na rynku. Pisanie samodzielne oprogramowania trwa długo i kosztuje wiele. Dlatego najbrdziej opłaca się skorzystać z gotowych rozwiązań i dostosować je do swoich potrzeb jako broker kurierski. Jak wybrać najlepsze oprogramowanie kurierskie? W tym zakresie najlepiej skorzystać z doświadczonej firmy doradczej, która dobierze oprogramowanie z wielu dostępnych na rynku. Może to być oprogramowanie z zakupem licencji na stałe lub program dla brokera w abonamencie. Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej pierwsze konsultacji w sprawie wyboru oprogramowania brokera kurierskiego zapraszamy do kontaktu.
7. Skrypt brokera kurierskiego
Z zasady na stronie brokera pojawia się szereg firm kurierskich, które określają cenę usługi oraz czas jej realizacji. Na tej podstawie klienci mogą wybrać szybko najkorzystniejszą dla nich opcję, opłacić przesyłkę oraz czekać na przyjazd kierowcy lub też dostarczyć samodzielnie paczkę do punktu lub paczkomatu. Dostępne są w ofercie brokera kurierskiego również liczne opcje dodatkowe, które pozwalają spersonalizować usługę. Klienci mogą wybrać na przykład doręczenie przesyłki przed 12.00, w sobotę, awizację SMS, pobranie lub dodatkowe ubezpieczenie paczki. Jak widać, broker to porównywarka różnych firm kurierskich. Dzięki temu można wysyłać taniej i szybciej.
Nadawcy korzystają z usług brokerów kurierskich, ponieważ dają oni dostęp do atrakcyjnych ofert. Poza tym pozwalają oszczędzać czas. Nie trzeba wchodzić na strony poszczególnych przewoźników, by zbierać dane do porównania. Ranking brokera pokazuje również, jakie firmy są najtańsze i najszybsze. A to też się zmienia. Poza tym nie trzeba podpisywać umowy ani deklarować liczby przesyłek, co daje dużą niezależność.
8. Czy broker kurierski to dobry pomysł na biznes?
Platforma brokera kurierskiego to świetny pomysł na biznes. Oferta jest dostosowana do potrzeb klientów. Samo nadanie paczki nie zajmuje dużo czasu i jest intuicyjnie proste. Poza tym broker kurierów daje klientom szereg narzędzi, które ułatwiają nadawanie przesyłek. Będzie to na przykład panel do reklamacji, książka adresowa, dostęp do aplikacji mobilnych. Nadawcy i odbiorcy chętnie korzystają również z opcji śledzenia przesyłki. Broker umożliwia także generowanie etykiet w różnych formatach.
Z usług kurierów i brokerów korzystają ci, którzy regularnie lub sporadycznie nadają przesyłki, prowadzą sklep internetowy, sprzedają na aukcjach czy też prowadzą firmę, która bazuje na tego typu zleceniach. W każdym wariancie poszukują profesjonalnych usług przewozowych, które będą szybkie, tanie, rzetelne i terminowe.
9. Jak zdobyć umowy kurierów jako broker kurierski?
Broker kurierski może współpracować z różnorodnymi firmami transportowymi. Wielu klientów ma swoich ulubionych przewoźników, a także tych, z których usług nie skorzysta ze względu na złe doświadczenie. Tym samym większy wybór daje szersze możliwości i dlatego lepiej jest korzystać z pośrednictwa brokera niż podpisywać umowę z jedną firmą przewozową.
Coraz częściej firmy kurierskie nie chcą podpisywać umów z początkującymi brokerami kurierskimi w obawie o jakość świadczonych usług. Dlatego chcąc podpisać nową umowę z przewoźnikiem należy przygotować się na trudne negocjacje. Alternatywnym wyjściem w pozyskaniu umowy z kurierem jest skorzystanie z usługi pośrednictwa sprawdzonych firm w branży brokerskiej. Jeśli chcesz założyć serwis brokerski i potrzebujesz kontraktów z wieloma firmami kurierskimi, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty: kontrakty kurierskie.
10. Czy broker kurierski wymaga podpisania umowy?
Aby nawiązać współpracę z brokerem kuriera, zazwyczaj nie trzeba podpisywać umów, ale niektórzy pośrednicy będą wymagać takiego zobowiązania. Z drugiej strony samodzielne podpisywanie deklaracji z przewoźnikami wiązałoby się z długotrwałymi negocjacjami i formalnościami. Korzystanie z usług brokera skraca te procesy, a konto można założyć przez internet i od razu otrzymuje się dostęp do wielu różnych usług kurierskich.
11. Czy muszę zakładać konto w systemie brokera kurierskiego, aby wysłać paczkę?
Niektórzy brokerzy kurierscy będą wymagać założenia konta w systemie. Można to zrobić przez internet i zajmuje to kilka minut. Większość pośredników bez tej formalności daje dostęp do platformy kuriera, a tym samym można sprawdzać ceny u wielu przewoźników dla różnych wymiarów paczek oraz oczywiście korzystać z usług.
W wielu przypadkach warto zarejestrować konto u brokera, gdyż dla takich klientów często oferuje promocje na kuriera. Konto jest najczęściej darmowe i nie zobowiązuje Ci do zamawiania kuriera u tego brokera.
12. Czy mogę zamawiać przesyłki u kilku brokerów kurierskich naraz?
Nadawcy – na przykład sklepy internetowe bez problemu mogą korzystać z wielu platform brokerskich. To pozwala szybko porównać ceny, a także znaleźć tego przewoźnika, którego oferta w danym momencie jest najkorzystniejsza. Nie spotkaliśmy się jeszcze z brokerem kurierskim który wymagałby umowy na wyłączność. Zamawianie u wielu brokerów wydaje się więc dobrym wyjściem, ale musimy zwrócić uwagę na fakt, że ciągłe przełączanie się między systemami może być nieopłacalne. Czas poświęcony na wyszukiwanie tańszej oferty i niewielki rabat nie zwróci nam kosztu czasu pracy.
13. Czy Brokerem Kurierskim można wysłać też palety?
Niektórzy kurierzy dostarczają palety, paczki niestandardowe, dłużyce czy nawet części samochodowe. Klienci, którzy potrzebują specjalistycznych usług transportowych, poprzez stronę brokera mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Oczywiście przesyłka paletowa zawsze musi być przygotowana zgodnie z zaleceniami konkretnego przewoźnika. Można więc tanio wysłać paletę brokerem kurierskim.
14. Jak wysłać paczkę brokerem kurierskim?
By nadać paczkę przez brokera, nie trzeba szukać specjalnych stron ani dopełniać formalności. To opcja dla tych, którzy cenią wygodne i elastyczne rozwiązania bez konieczności podpisywania umowy. Gdy chce się wysłać paczkę, zamawia się kuriera przez brokera. Nic w tym skomplikowanego. Oczywiście wszystko bez wychodzenia z domu. Wypełniasz prosty formularz na stronie brokera kurierskiego oraz dokonujesz płatności, a firma kurierska wysyła swojego kuriera po odbiór paczki.
15. Czy brokerem kurierskim można wysłać paczki za granicę?
Brokerem kurierskim można nadać różnego rodzaju paczki – krajowe i zagraniczne. To również idealna opcja, by wysłać niestandardowe przesyłki, te wymagające specjalnej obsługi. Przesyłki małe jak i wiele palet na raz. Możesz wysyłać z broker kurierem dowolne typy paczek do większości zakątków świata. Brokerzy też pomagają w wypełnieniu dokumentów celnych dla kuriera. Może wiązać się to z dodatkowymi kosztami tego typu pomocy, ale stali klienci mogą liczyć na rabaty.
16. Broker kurierski – jak zamówić kuriera do domu?
Wystarczy na stronie internetowej brokera kurierskiego wypełnić intuicyjny formularz. W specjalne miejsca wpisuje się wymiary oraz wagę przesyłki, określa się jej rodzaj – koperta, paczka, paleta czy też przesyłka niestandardowa. Należy także wskazać dane nadawcy i odbiorcy oraz można wybrać różnego rodzaju opcje dodatkowe. Na tej podstawie broker kurierski przedstawi propozycje różnych przewoźników. Po wyborze najtańszego kuriera lub naszego preferowanego, pozostaje nam tylko czekać na podjęcie przesyłki.
17. Czy u brokera kurierskiego mogę zamówić każdego kuriera?
Każdy broker kurierski współpracuje z konkretnymi przewoźnikami, więc te listy mogą się różnić. Odmienne są również oferty i dlatego właśnie warto sprawdzać, jakie propozycje ma dla nas konkretny agregat. Cena przesyłek może być niższa nawet o 80% niż na stronie samej firmy kurierskiej. Poza tym korzystanie z usług sprawdzonych przewoźników takich jak na przykład UPS, DPD, DHL, Geis czy InPost jest gwarancją jakości i bezpieczeństwa realizowanych zleceń.
18. Czy brokerzy kurierscy umożliwiają wysyłkę paczki paczkomatami InPost?
W ofertach brokerów znaleźć można opcję paczkomatów InPost. To jedna z chętniej wybieranych możliwości przez klientów sklepów internetowych, ponieważ jest szybka, tania i bardzo wygodna. Z racji popularności firmy Inpost, brokerzy mają najczęściej dostęp do usługi paczkomatów oraz kuriera inpost.
19. Jak wybrać brokera kurierskiego?
Współpraca z brokerem usług kurierskich minimalizuje także ilość formalności. Aby skorzystać z usług pośrednika, nie trzeba podpisywać żadnej umowy ani deklarować ilości wysyłanych miesięcznie paczek. Broker współpracuje z wieloma kurierami, więc finalnie klient w sklepie internetowym ma do wyboru szereg opcji i może dopasować sposób dostawy do swoich preferencji. Często więc wybierane jest doręczenie do domu lub do pracy. W ofercie brokera ważne miejsce zajmuje także wygodny odbiór w punkcie lub w paczkomacie.
Aby wybrać dobrego brokera kurierskiego nie należy szukać najtańszego brokera kurierskiego, bo istnieje duże ryzyko, że za niską ceną kryje się niska jakość obsługi klienta. Jeśli broker kurier ma tysiące klientów, a małą ilość pracowników do obsługi zleceń, to w przypadku reklamacji przesyłki będziemy mieli problem w uzyskaniu odszkodowania z ubezpieczenia paczki. Wybierajmy brokerów, którzy mają dobrą renomę i jakość obsługi klienta.
20. Czy istnieje ranking brokerów kurierskich?
Ranking brokerów kurierskich – na przykład jakimkurierem.pl, pokazuje, który agregat jest najczęściej wybierany przez klientów. Poza tym można znaleźć także informacje, ile razy klient zdecydował się na współpracę z pośrednikiem oraz ile pieniędzy zostało zaoszczędzonych dzięki korzystaniu z usług brokera a nie bezpośrednio z firmy kurierskiej. Jak widać, cena jest ważnym czynnikiem podczas wyboru pośrednika, choć klienci często zwracają uwagę także na jakość usługi i obsługi. I dlatego ci, którzy do brokera kurierskiego wracają, szukają już często konkretnych przewoźników. Poza tym ważnym aspektem jest również to, w jaki sposób załatwiane są różnego rodzaju reklamacje. Tu widać jakość obsługi klienta brokera kurierskiego.
21. Czy istnieje porównywarka brokerów kurierskich?
W internecie znaleźć można porównywarki brokerów kurierskich – na przykład znajdzkuriera.pl. To proste narzędzie, które umożliwia znalezienie optymalnego kuriera dla przesyłki czy palety. Po podaniu wagi, wymiarów, sposobu zapakowania oraz wybraniu opcji dodatkowych takich jak na przykład pobranie i ubezpieczenie otrzymuje się oferty brokerów z informacją, jaką firmą kurierską można daną przesyłkę wysłać. Jak widać, klient może szukać najlepszej oferty nie tylko według przewoźnika, ale również brokera kurierskiego.
22. Jaki jest najtańszy broker kurierski?
Choć nie ma jednego rankingu cen, to niewątpliwie właśnie tym aspektem kierują się najczęściej klienci wybierający brokera kurierskiego. Innym argumentem jest oczywiście marka brokera oraz samych przewoźników. Ceny kuriera zmieniają się dość często i dlatego warto za każdym razem je porównywać. Z drugiej strony zdarza się także, że niskie opłaty wynikają ze zmniejszenia marży. Może ona skutkować tym, że broker zatrudnia niewielu pracowników, co może generować problemy w obsłudze reklamacji oraz klienta. Poza tym są platformy kurierskie, które posiadają w swojej ofercie małą liczbę przewoźników, a są też takie, które mają rozbudowane propozycje i można za ich pośrednictwem też skorzystać z paczkomatów czy odbioru paczki w punkcie RUCH-u. Dzięki temu mogą wykazać dużą rozpiętość cenową.
23. Jak złożyć reklamację na przesyłkę kurierską u brokera kurierskiego?
W przypadku składania reklamacji u brokera kurierskiego trzeba mieć na uwadze, że czas będzie działać na niekorzyść nadawcy i odbiorcy. Wszak opóźnienia, zaginięcia paczek czy ich uszkodzenia się zdarzają. Jeśli korzysta się z usług firmy kurierskiej, to do niej bezpośrednio składa się reklamację i w efekcie po pozytywnym rozpatrzeniu otrzymuje się zwrot za wartość paczki oraz transport. Reklamacja u brokera kuriera jest bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że każda firma ma swoje zasady. Składa się więc reklamację u pośrednika, a czasem proces dotyczy tylko transportu. Reklamacja u brokera skutkuje tym, że dopiero on interweniuje w firmie kurierskiej, a to znacznie wydłuża czas załatwienia sprawy.
24. Czy korzystanie z usług brokera kurierskiego jest bezpieczne?
By wybrać dobrego brokera kurierskiego, należy dokładnie się zapoznać z jego ofertą, a przede wszystkim z cennikiem. Należy sprawdzić, czy pośrednik nie będzie naliczać dodatkowych opłat, ponieważ będą one zawyżać cenę przesyłek. Poza tym trzeba upewnić się, czy broker kuriera służy wsparciem w przypadku konieczności złożenia reklamacji. Warto także sprawdzić opinie innych osób, które korzystały z usług pośrednika.
Samo korzystanie z usług brokera kurierskiego jest bezpieczne jak z każdej innej firmy usługowej. Należy więc być czujnym i sprawdzać regulaminy oraz opinię o firmie.
25. Pobrania kurierskie zwraca broker kurierski czy bezpośrednio kurier?
Przy wybieraniu kuriera brokerskiego warto zapoznać się z zasadami współpracy. Niektóre firmy naliczają dodatkowe koszty związane na przykład z dopłatami paliwowymi lub też doliczają prowizję za płatności elektroniczne. Poza tym współpraca z brokerem może nie być korzystna dla osób, które często wysyłają przesyłki za pobraniem. Pieniądze są najpierw przekazywane na konto brokera, a następnie do sprzedającego, więc czas oczekiwania na przelew znacznie się wydłuża – nawet do 14 dni, co może być problematyczne. Poza tym klienci mogą mieć problemy przy reklamacji. Część kurierów przekazuje pobrania bezpośrednio na konto klienta z pominięciem brokera. Jest to znaczące ułatwienie i zapewnia większe bezpieczeństwo klientów.