Palety wykorzystujemy w transporcie dużych i ciężkich przesyłek. Ujednolicona podstawa gwarantuje całości przesyłki, stabilność oraz ułatwia przewożenie na każdym etapie. Oczywiście, aby kurier DHL paletę dostarczył bez uszkodzeń od nadawcy do odbiorcy, musi być ona odpowiednio przygotowana. Kluczem będzie dobranie pasującej podstawy oraz właściwe ulokowanie środka ciężkości. Przede wszystkim kurier DHL zaleca, aby korzystać ze standardowych palet. To pozwala uniknąć opłat za przesyłki ponadwymiarowe. DHL nie przyjmuje do transportu elementów o długości przekraczającej 300 cm, przy czym szerokość musi mieć maksymalny wymiar 120 cm a wysokość 160 cm.
Rodzaje palet DHL
Na rynku znajdziemy szereg różnych palet polecanych przez kuriera DHL. Najpopularniejsza jest ta wykonana z drewna. Nadaje się ona do przygotowania ciężkiej przesyłki, jest trwała i można ją wielokrotnie używać. Poza tym jest tańsza niż palety z tworzywa sztucznego. Dlatego właśnie najczęściej spotkamy się z tą propozycją. Warto pamiętać, że taka paleta musi spełniać międzynarodowe restrykcje dotyczące obróbki drewna dla rynku, na którym będzie wykorzystywana. Trzeba pamiętać, że spód palety należy przymocować uchwytami. Lżejsze propozycje z kartonu nadają się do recyklingu. To podstawy jednorazowego użytku, które nie sprawdzą się przy transporcie ciężkich przesyłek a także do przewozu w niekorzystnych warunkach takich jak na przykład wilgoć. Z drugiej strony są relatywnie tanie. Trzecim rodzajem będą palety z tworzyw sztucznych. Mają dużą pojemność załadunkową oraz powierzchnię antypoślizgową, są one wytrzymałe, lekkie i odporne na wilgoć czy też korozję. Ich wadą może być cena.
Jak zapakować paletę DHL?
Z przesyłek paletowych korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. To jeden z najpewniejszych sposobów transportu większych przedmiotów oraz na przykład przesyłek składających się z kilku kartonów. To właśnie od ich ułożenia, rozlokowania środka ciężkości oraz lżejszych przesyłek na ciężkich w dużej mierze zależy, w jakim stanie paleta kurierem DHL zostanie dostarczona do odbiorcy. Nadawca musi pamiętać o tym, by elementy przesyłki nie wystawały poza obrys palety, a całość, by miała zwartą, regularną formę dodatkowo zabezpieczoną na narożnikach i owiniętą folią. Spośród różnych sposobów piętrowania palet niezwykle popularne staje się na przykład ustawienie naprzemienne. Z pewnością zwiększa ono stabilność palety. Taki układ sprawdza się szczególnie wtedy, gdy zawartość kartonu jest sztywna. Jeśli natomiast jest ona miękka, to opakowanie może nie wytrzymać nacisku, a tym samym istnieje ryzyko uszkodzenia zawartości. W ustawieniu naprzemiennym kartony układamy metodą od rogu do rogu i od krawędzi do krawędzi.
Najczęściej wykorzystywane jest kolumnowe ustawianie kartonów na palecie. Przede wszystkim zapewnia równy nacisk w trakcie transportu i chroni zawartość przed zgnieceniem. Kolumny układane metodą od rogu do rogu i od krawędzi do krawędzi warto dodatkowo ustabilizować i zabezpieczyć taśmą lub folią strecz. Dzięki temu wytrzymała konstrukcja bez problemu dotrze do odbiorcy.
Jak nie pakować palet DHL?
Nie jest zalecane ustawienie wysięgowe. Wynika to z faktu, że kartony wystają poza krawędź palety i tym samym są narażone na uszkodzenia w trakcie transportu i przeładowywania. Kurier DHL nie poleca również ustawienia piramidowego. Nie uzyskujemy bowiem płaskiej powierzchni górnej, towar jest narażony na uszkodzenia. Poza tym taka paleta nie mieści się w standardowych procedurach, a tym samym możemy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Z praktyki lepiej jest wypełnić brakujące przestrzenie pustymi kartonami lub też dodać te nadmiarowe jako osobne przesyłki.