Transport kolejowy (szynowy) realizowany jest przy wykorzystaniu pociągów. Oczywiście ładunek musi być dostarczony na terminal kolejowy, załadowany, przewieziony i rozładowany na terminalu docelowym. Te operacje wymagają obsługi logistycznej oraz wydłużają czas realizacji usługi.
Zalety transportu kolejowego
Najczęściej spedycja kolejowa jest wykorzystywany w przypadku przewożenia węgla z kopalni, cystern z paliwem z rafinerii czy też zboża do młyna. Poza tym sprawdza się na dłuższych trasach. Transport kolejowy do Chin, Mongolii, Kazachstanu obecnie jest traktowany jako nowy Szlak Jedwabny i zakłada się, że w tym właśnie kierunku relacje handlowe między Państwem Środka, a krajami Europy Zachodniej będą się rozwijać.
Ile kosztuje transport kolejowy?
Wycena transportu koleją opiera się przede wszystkim na dwóch najważniejszych parametrach – czyli wadze i wymiarach. Za główne kryterium przyjmuje się wyższą wartość i zazwyczaj jest nią objętość. Z tego właśnie powodu spedycja kolejowa staje się atrakcyjną alternatywą do przewożenia dużych ładunków drogą morską lub lotniczą.
Transport kolejowy konwencjonalny jest najczęściej wybierany. Obejmuje przewozy pełnowagonowe, co umożliwia dostarczanie niemalże każdego towaru. Przede wszystkim wybierają go firmy wysyłające surowce stałe lub płynne. Transport pełnowagonowy najczęściej jest zaprezentowany do przewozu dużych ilości węgla, rudy, stali, paliw, cieczy, artykułów chemicznych na duże odległości.
Transport kolejowy kontenerowy
Przewozy kolejowe multimodalne to transport szynowy wykorzystując platformy, na których umieszczone są kontenery. Najczęściej przywozi się je z portu, są nierozpieczętowane i w tej postaci trafiają na miejsce dostawy. Najczęściej transport szynowy staje się alternatywnym sposobem na dostawy z portów krajowych w Gdyni oraz Gdańsku i europejskich, spośród których najpopularniejsze są porty w Rotterdamie, Amsterdamie oraz Hamburgu. Spedycja kolejowa kontenerowa z Chin realizowana jest w terminie 14 dni, co jest konkurencyjne dla transportu morskiego. Z drugiej strony jest to droższa opcja.
Transport kolejowy drobnicowy
W ten sposób przewożone są drobne paczki z jednego terminala kolejowego na drugi. W tym celu wykorzystuje się regularne przewozy kolejowe. Jest to tańsze rozwiązanie niż transport lotniczy. Koleją przewozi się listy, przesyłki kurierskie i palety. Poza tym spedycja kolejowa obejmuje również obsługę celną i przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Transport do i z terminala kolejowego do odbiorcy. Popularnością cieszy się także magazynowanie towarów oraz konfekcjonowanie i dystrybucja krajowa oraz międzynarodowa.
Transport kolejowy uzupełniany jest Frachtem morskim oraz Spedycją drogową.