Przewozy drogowe są chętnie wykorzystywane przez różne firmy. Pozwalają szybko dostarczyć ładunki o różnej wielkości i specyfice do odbiorców w każdym kraju. Międzynarodowa spedycja drogowa staje się więc podstawą rozwoju przedsiębiorstw z różnych branż, a kompleksowe usługi, które wykraczają poza sam przewóz towarów z miejsca na miejsce, w dużej mierze ułatwiają logistyczne zarządzanie.
Spedycja drogowa krajowa i międzynarodowa
Pod pojęciem spedycja drogowa mieścić się nie tylko sam transport towarów z wykorzystaniem specjalistycznych samochodów, ale również sama jego organizacja, magazynowanie ładunków, ich przyjmowanie i nadawanie. Kluczem jest to, by wszystkie procesy przebiegały sprawnie i na każdym etapie należy wykazać się doskonałą organizacją pracy. Przewozy drogowe krajowe i międzynarodowe obsługują towary mało i wielkogabarytowe. Poza tym transportowane są również ładunki specjalne.
Transport lądowy towarów
Sam przewóz towarów jest jednym z elementów spedycji drogowej. Przede wszystkim specjaliści dobierają odpowiedni pojazd do specyfiki i rodzaju towaru i dbają o dostarczenie ładunku w określonym czasie do odbiorcy. Tego typu usługi są świadczone na terenie Polski i Europy i najczęściej maksymalnie transport drogowy obejmuje 38 europalet albo 24 tony. W standardzie pojazdy mogą być wyposażone w tzw. firanki, megi, plandeki lub w specjalistyczne chłodnie, izotermy, silosy czy cysterny.
Usługi logistyczne i magazynowanie
Poza transportem drogowym spedycja obejmuje również logistykę i magazynowanie. Zarządzanie łańcuchem dostaw, ich realizacja oraz kontrola przepływu towarów należą do głównych zadań specjalistycznych firm. Na każdym etapie realizacji – czyli od przyjęcia zamówienia do zrealizowania dostawy procesy są monitorowane, a kompleksowa obsługa klienta pozwala doskonale odpowiedzieć na jego potrzeby i wymagania. W efekcie chodzi o to, by realizować przewozy drogowe szybciej i sprawniej. Spedycja drogowa to również zawieranie umów i wystawianie dokumentów przewozowych, a także przygotowywania towarów do odprawy celnej. Ważnym elementem spedycji jest również magazynowanie towarów. Tę opcję wybiera wielu przedsiębiorców, ponieważ wspomaga ona zarządzanie całym procesem nawet przy niewielkich ładunkach. Profesjonalni przewodnicy przewożą zarówno jeden karton, jak i zorganizują przewóz całopojazdowy. Poza tym można zlecić także transport ponadgabarytowy, materiałów niebezpiecznych ADR, transport stali jak i materiałów sypkich.
Transport lądowy uzupełniany jest Frachtem morskim i rzecznym oraz Spedycją kolejową.